آشنایی با کتابخانه مرکزی

 

تاریخچه کتابخانه مرکزی

   کتابخانه مرکزی دانشگاه در سال 1367 تاسیس شد. مجموعه کتابهای این کتابخانه قریب 98000 جلد می باشد و در طی سال های فعالیت خود خدمات ارزنده ای به مراجعه کنندگان داخل و خارج از دانشگاه ارائه داده است. اعضاء کتابخانه شامل اساتید، دانشجویان، کارمندان دانشگاه و همچنین افرادی است که از دانشگاه ها و سازمانهای دیگر معرفی می شوند و فقط در محیط  کتابخانه امکان استفاده از منابع را دارند.

 

بخشهای کتابخانه

 کتابخانه دارای بخش های مختلفی می باشد که عبارتند از:

                                  
بخش خدمات فنی:
   مهم ترین بخش تخصصی کتابخانه بخش خدمات فنی است. فعالیتهای نظیر رده بندی، فهرست نویسی، نمایه سازی و آماده  سازی منابع جهت قرار گرفتن در قفسه در این بخش انجام میگیرد.

بخش امانت:
   بخش امانت بیشترین آمار مراجعه کنندگان به کتابخانه را دارد و فعالیتهایی نظیر امانت کتاب، تمدید و رزرو کتاب، عضوگیری از مراجعان در این بخش صورت می گیرد.در این بخش ارائه خدمات امانت، بازگشت کتاب، تمدید و جستجوی منابع کتابخانه به صورت کامپیوتری انجام می شود
.

بخش تهیه و سفارش:
   در این بخش تمام فعالیتهای مربوط به خرید کتاب ،مجلات و...انجام می شود. روش گردآوری منابع در کتابخانه مرکزی به شکلهای زیر می باشد:
 
1.  خرید . که بیشترین منابع بوسیله خرید از نمایشگاهها بخصوص نمایشگاه بین المللی صورت می پذیرد. خرید منابع با توجه به رشته های آموزشی موجود در دانشگاه و نیاز کتابخانه و همچنین درخواست مراجعه کنندگان و اعضاء کتابخانه صورت می پذیرد .
2.  اهداء . که اعضاء کتابخانه و یا ارگانها و نهادهای دیگر در بعضی موارد منابع خود را به کتابخانه اهداء می کنند.
                            

بخش اطلاع رسانی:
   بخش اطلاع رسانی، مهم ترین بخش خدمات رسانی کتابخانه است که شامل 3 بخش می باشد:

 
1- بخش مرجع: دراین بخش، حدود 6400 جلد کتاب مرجع نظیر واژه نامه ها ، دایره المعارف ها، راهنماها، زندگینامه ها، سالنامه ها و غیره نگهداری می شود و استفاده از منابع آن، فقط در همان مکان صورت می گیرد و منابع آن به امانت داده نمی شوند.

 2- بخش نشریات ادواری
: در این بخش حدود 500 عنوان نشریه فارسی و حدود 30 عنوان نشریه لاتین و همچنین چندین عنوان روزنامه پرتیراژ کشور نگهداری می شود . 
                                                       
3- بخش پایان نامه ها و طرح های پژوهشی: در این بخش بیش از 3900 عنوان پایان نامه و 66 طرح پژوهشی و همچنین حدود 200 عنوان کتاب الکترونیک وجود دارد.استفاده از این منابع فقط در این بخش مقدور می باشد.

 

 

تاریخ به روز رسانی: 1400/02/10
تعداد بازدید: 159
Powered by DorsaPortal