اطلاعیه فوری سازمان مرکزی
1399/02/16

  یکی از مهمترین رویکردها و اقدامات راهبردی در راستای چابک و سبک‌سازی سازمان دانشگاه انجام فرآیندهای کاری خود با به‌کارگیری فناوری اطلاعات و بهره‌گیری از این زیرساخت در راستای تسهیل و تسریع فعالیتهای کاری است. رخدادهای نوپدیدی مانند شیوع ویروس کرونا شرایطی را فراهم میکند تا دانشگاه هر چه بیشتر به اهمیت استفاده از فناوری اطلاعات پی ببرد و فعالیت‌های کاری دانشگاه را به این سمت و سو سوق دهد. از این رو لازم است؛ کلیه فرایندها و اقدامات مرتبط با ارائه خدمات اداری در حوزه های آموزش و پژوهش بررسی شده و در بسته فناوری اطلاعات عملیاتی شود.
در این راستا و به منظور تسهیل و تسریع امور مذکور، بخشنامه الکترونیکی شدن فرآیند تسویه حساب و انجام امور فارغ التحصیلی و صدور دانشنامه‌ها و گواهی‌های مرتبط با امور فارغ‌التحصیلی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی به پیوست جهت اجرا ابلاغ میگردد.
 
 
 نحوه اجرای بخشنامه:
 
1- به منظور تسهیل فرایند فارغ التحصیلی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی، واحدهای دانشگاهی موظفند فرآیندهای اجرایی لازم را مطابق قوانین و مقررات دانشگاه به گونه ای طراحی نمایند که بدون حضور دانشجو، فرایند تسویه حساب در اسرع وقت صورت گرفته و پس از بسته شدن پرونده آموزشی، پژوهشی و دانشجویی، برای لغو معافیت تحصیلی مشمولین خدمت وظیفه عمومی و بررسی نهایی به امور فارغ التحصیلان تحویل گردد.
 
 2- هر واحد موظف است با توجه به سیاستها و ابلاغیه‌های مرکز فناوری اطلاعات و شبکه علمی دانشگاه و سامانه‌های موجود در واحد، اقدام به ایجاد زیرساخت الکترونیکی تسویه حساب نموده و در یک فرآیند تعاملی، شرایطی را فراهم نماید که بدون حضور دانشجو و گردش هر گونه اطلاعات به صورت فیزیکی، تسویه حساب دانشجو با بخش های مختلف واحد اعم از مالی، خوابگاهها، کمیته انضباطی، آزمایشگاهها، کتابخانه‌ها، گروه آموزشی، دانشکده، امور مشمولین و ... حداکثر در یک هفته کاری صورت گیرد. کلیه فرایندهای مالی مربوط به این برنامه باید از طریق سامانه‌های پرداخت الکترونیکی تحت شبکه انجام گردد.
 
 3- سامانه تسویه الکترونیکی به کار گرفته شده، باید با مجوز و نظارت مرکز فناوری اطلاعات و شبکه علمی دانشگاه طراحی گردد.
 
 4- واحدهای دانشگاهی موظفند، پیش از اتمام تحصیل دانشجویان، کلیه امکاناتی را که در اختیار دانشجو بوده (مانند تجهیزات آزمایشگاهی، اقلام کارگاهی، کتاب و .... که باید به دانشگاه عودت داده شود)، از ایشان مطالبه نماید.
 
 5- ویژگی‌های سامانه‌های آموزشی باید به نحوی اصلاح شود که به صورت خودکار و بلافاصله پس از درج آخرین نمره دانشجو، فرآیند تسویه حساب و دانش‌آموختگی آغاز شود.
 
 6- سامانه تسویه حساب فارغ التحصیلی دانشگاه باید امکان انجام هرگونه اقدام اعم از صدور مدرک و اخذ اسناد مورد نیاز (شامل عکس، اسناد سجلی و ...) و پرداخت‌های مالی مربوط را به صورت الکترونیکی فراهم نماید.
 
 7- فرایند تحویل دانشنامه و سایر مدارک مربوط به فارغ التحصیلی باید طوری طراحی شود که مدارک فارغ التحصیلی توسط واحد در هر مقصدِ موردِ تقاضای دانش آموخته، به ایشان تحویل گردد. با توجه به اینکه ارائه سرویس های خاص در این زمینه بنابه به شرایط مشخص می گردد، پس از تعیین هزینه های مربوطه، به صورت سالانه به همراه تعرفه صدور مدارک، ابلاغ خواهد شد.
 
 تذکر: با توجه به اینکه حسن اجرای این دستورالعمل منوط به وجود پرونده کامل تحصیلی دانشجو می باشد، امور آموزش واحدهای دانشگاهی به عنوان مجری تشکیل و تکمیل پرونده تحصیلی دانشجویان موظف اند کلیه مستندات لازم فراغت از تحصیل ( مانند مجوزهای تحصیلی، مستندات مربوط به امور دانشجویی، فرآیندهای پژوهشی و ... ) را پیش از شروع فرایند تسویه حساب، تکمیل نمایند.
 
 
 
تعداد بازدید:
1586
امتیازدهی
میانگین امتیازها:3 تعداد کل امتیازها:6
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal